ניתוחי פנים

הפנים הם כרטיס הביקור של האדם. על מנת להשיג תוצאה נכונה, אסתטית וטבעית חשוב לפנות למומחה בתחום זה. ד"ר פרנד יעקב הוא מומחה לכירורגיה פלסטית, אסתטית ומשחזרת, ובעל ניסיון עשיר בביצוע מגוון רחב של ניתוחים פנים.

מתיחת פנים ומתיחת צוואר

מהי מתיחת פנים?

בשלהי שנות ה-40 לחיינו הזדקנות הפנים היא בלתי נמנעת. היא נובעת ממספר גורמים: מטען גנטי, הרגלי חיים כגון עישון, שינוי משקל, חשיפה לשמש וגם לכוח הגרביטציה יש השפעה.

הזדקנות הפנים מתאפיינת באיבוד הרעננות של מראה הפנים, איבוד האלסטיות של העור, איבוד נפח השומן התת עורי, הידלדלות נפח שרירי הפנים וספיגת עצמות הלחיים והלסת. כתוצאה מכך סימני הגיל בפנים מתאפיינים בצניחת הרקמות הרכות במרכז הפנים והצוואר עם אובדן קווי המתאר של הלסת והצוואר.

הטיפול המיטבי, שמביא לתוצאה הטבעית וארוכת הטווח להצערת הפנים, הוא טיפול ניתוחי." ניתוח מתיחת פנים", שם השגור בפי הציבור, הוא שם מוטעה ומטעה, ויש להתייחס לניתוח כניתוח הרמת פנים. ניתוח זה מתבצע בהרדמה כללית או תחת טשטוש.

החתך מתחיל באזור המשוער של הרקה, דרך קדמת האוזן, תחת תנוך האוזן, ממשיך לחלק האחורי של האוזן, ומתמזג לקו השיער, תוך כדי התאמת הניתוח לקווי המתאר של פני המטופל. העור מופרד בעדינות והמנתח ממקם מחדש ומהדק את הרקמות העמוקות. גם מסירים את עודפי השומן בצוואר ואת עודפי העור עם תפירת החתך הניתוחי.

הניתוח אורך בין שעתיים ל- 3 שעות. את הרמת הפנים המנתח מתאים לכל מטופל באופן אישי כשהשאיפה היא להשיג מראה טבעי ביותר. את החתך באזור הרקה יש לבחור בקפידה. חתך בתוך האזור המשוער, מסווה את הצלקת הניתוחית, אך עלול לגרום גם לנסיגת שיער. לכן יש לבצע את החתך בקו בשיער.

טרם הניתוח יש להתייחס לאזור קמטי הצחוק, המוכרים כ"רגלי העורב" שנמצאים בצדי העיניים. קמטים אלה נגרמים כתוצאה מפעילות השריר הטבעתי של העין. במהלך הניתוח ניתן להסיר חלק מהשריר, ולקבל מעין "בוטוקס כירורגי" הנמשך לעד, דבר אשר יחסוך עלויות הזרקת בוטוקס בעתיד.

עיצוב אזור עצמות הלחיים וזווית הלסת מותאם למבנה הפנים של כל מטופל ומופל. אם הפנים מרוקנות, נרים ביתר את הרקמה העמוקה באזור עצמות הלחיים, בעוד בנשים עם פנים עגלגלות, ניכרות את עודפי הרקמה.

בבדיקה הטרום ניתוחית יש להתייחס למצב תנוכי האוזניים. כחלק מתהליך התבגרות של הפנים אנו עדים לתנוכי אוזניים מוארכים, רפויים וגדולים. שינויים אלה , בתנוך האוזן, משפיעים לרעה על אסתטיקת הפנים ובשל סיבה זו לעתים קרובות ניתוח מתיחת הפנים משולב עם ניתוח להקטנת תנוכי האוזניים.

ד"ר פרנד נוהג לשלב בניתוח הרמת הפנים פרוצדורות כירורגיות נוספות – הרמת עפעפיים והרמת גבות. וכמו כן פעולות אסטטיות נוספות כגון הזרקת שומן לאזורים אשר מושפעים פחות מהרמת הפנים, שיוף השפה עליונה להחלקת הקמטים ופילינג.


ניתוח עפעפיים

תהליך ההזדקנות באזור העיניים מושפע בעיקר מהמטען הגנטי ומאורח חיים של המטופל, ומתאפיין במראה עצוב כתוצאה מצניחת העור בעפעף העליון, ומראה עייף כתוצאה מהופעת "שקיות" באזור העפעף התחתון.

ניתוחי עפעפיים נועדו לשוות לעיניים מראה צעיר ורענן בעזרת כריתת עודפי עור תוך שמירת נפח העפעף. חשוב לציין כי ניתוח עפעפיים עליונים, בחלק מהמטופלים, משפר את שדה הראייה, ומקל על תחושת הכבדות והעייפות, אשר מגיעה לשיא בשעות הערב, לאחר יום עבודה מתיש.

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית או תחת טשטוש, ואורך בין 45 דקות לשעה וחצי, בהתאם לתוכנית הניתוחית (עפעפיים עליונים, עפעפיים תחתונים או שילוב בין שניהם).

בעפעף העליון הדגש הוא על כריתת עודפי העור ולפי הצורך כריתת שומן, הממוקם אנטומית במפגש של האף עם העפעף. בעפעף התחתון השיטה בה ד"ר פרנד משתמש היא שיטה משולבת כאשר את כריתת השומן "מהשקיות" הוא מבצע מחתך תוך עייני – דרך הלחמית 'TRANS CONJUCTIVAL'. את הסרת עודפי העור לאחר כריתת השומן ד"ר פרנד מבצע בחתך מתחת לריסים, כמקובל. יתרון שיטה זו על שיטות אחרות הוא בכך שהיא פחות מעוותת את העפעף התחתון וכך מתקבלת תוצאה טבעית יותר.

בחלק מהמטופלים צניחת העפעף העליון מודגשת בגלל צניחת החלק הצדי של הגבה. לעיתים יש צורך לשלב ניתוח הרמת גבות עם ניתוח העפעפיים, לקבלת מראה טבעי יותר.

תהליך ההחלמה מתחיל בהתאוששות לאחר הניתוח, תחת השגחה רפואית, אשר אורכת כ- 4 עד 6 שעות. לאחר מכן המטופל משוחרר לביתו. הכאבים לאחר הניתוח מועטים, אם בכלל. שטפי הדם סביב העיניים נספגים בהדרגה, עד שבוע ימים לאחר הניתוח. הוצאת התפרים מתבצעת כעבור 5 ימים מהניתוח.


כיום הניתוח השכיח ביותר בתחום הרפואה האסתטית של הפנים הינו הרמת עפעפיים. בחלק ניכר מהמטופלים צניחת הגבה בחלקו החיצוני של העפעף תורמת לעודפי העור באזור, וניתוח עפעפיים בלבד לא יספק את התוצאה האופטימלית הרצויה. לכן, לעיתים קרובות נכון לשלב הרמת גבות עם ניתוחי עפעפיים, כדי לקבל מראה רענן וצעיר. במטופלים מסוימים הרמת גבות בלבד מספקת את התוצאה הרצויה ללא צורך בהרמת עפעפיים.

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית או טשטוש ואורך כשעה.

הניתוח מתבצע דרך חתך באורך של כ- 3.5 ס"מ באזור המשוער של הרקה. לאחר שחרור הרקמות, הגבה מורמת בציר אשר נקבע בבדיקה הטרום ניתוחית.

תהליך ההחלמה מתחיל בהתאוששות לאחר הניתוח, תחת השגחה רפואית, אשר אורכת כ- 4 שעות. לאחר מכן המטופל משוחרר לביתו. הכאבים לאחר הניתוח מועטים, אם בכלל. יש נפיחות ושטפי דם באזור העפעף העליון (גם כאשר העפעף העליון לא מנותח) אך הם נספגים בהדרגה, עד 7 ימים לאחר הניתוח. הוצאת התפרים מתבצעת כ- 10 ימים לאחר הניתוח.


ניתוח אוזניים

למטופלים רבים יש מודעות עצמית גבוהה לגבי חזות האוזניים שלהם. אוזניים בולטות, או ליתר דיוק אפרכסות בולטות, גורמות לביטחון עצמי נמוך, דבר המוביל להסתרת האוזניים עם שיער פזור או כיסוי ראש בגלל תחושת הבושה.

את בלט האוזניים ניתן לתקן באמצעות ניתוח פשוט, ובכך ניתן לשפר את הביטחון העצמי ולקבל מראה אסתטי יותר. האפרכסת משלימה את רוב גדילתה כבר בגיל הילדות, וניתן לתקן את בלט האוזניים בגיל צעיר. בניתוח מצמידים את האפרכסת לראש באמצעות הסרת סחוסים עודפים, ועיצוב הסחוסים הנותרים מחתך בחלק האחורי של האפרכסת. כך הצלקות נסתרות מהעין, גם בעת הסתת האוזניים קדימה. הניתוח מוגבל לאפרכסת, ולא מערב את האוזן התיכונה או הפנימית, ומכאן שאין שום פגיעה בשמיעה.

הניתוח מבצע בהרדמה כללית או בטשטוש. אורכו כשעה וחצי. תהליך ההחלמה מתחיל בהתאוששות לאחר הניתוח, תחת השגחה רפואית, אשר אורכת כ- 4 שעות. לאחר מכן המטופל משוחרר לביתו. הכאבים לאחר הניתוח מועטים, אם בכלל. האוזניים חבושות למשך יומיים, ולאחר הסרת החבישות חובשים סרט ראש למשך שבוע.

ניתוחי שסעים בתנוכי האוזניים

מטופלים רבים פונים לד"ר פרנד בשל שסעים בתנוכי האוזניים אשר נוצרים כתוצאה מענידת עגילים, או כתוצאה משימוש בפלאג הרחבה. את העיוות שנוצר כתוצאה מכך ניתן לפתור בעזרת ניתוח זעיר בהרדמה מקומית אשר מתבצע במרפאה.

הצרת תנוכי האוזניים

כחלק מתהליך התבגרות של הפנים, תנוכי אוזניים מוארכים, והופכים לרפויים ולגדולים. שינויים אלה בתנוכי האוזן משפיעים לרעה על אסתטיקת הפנים. ניתן להקטין את התנוך באמצעות ניתוח זעיר בהרדמה מקומית אשר מתבצע במרפאה.
לתיאום פגישת ייעוץ ולקבלת פרטים נוספים, יש לפנות אל המרפאה: 052-8143888.