ניתוחי חזה

עבור נשים רבות החזה משמש מבחינתן כסממן של נשיות וכמובן הוא משפיע רבות על תחושת הביטחון העצמי. אך לעתים החזה אינו פרופרציונלי ולכן, יש מי שפונה לניתוח. ד"ר פרנד יעקב הוא מומחה לכירורגיה פלסטית, אסתטית ומשחזרת, והוא מבצע ניתוחי חזה מכל הסוגים, שבסופם מתקבלת תוצאה אסתטית וטבעית, לשביעות רצונה של המטופלת.

הגדלת שדיים

למי מתאים?

נשים שאינן מרוצות מגודל החזה או שאינן מרוצות מהמראה שלו בגלל חוסר סימטריה או פרופרציה, חזה לא פותח, עיוות כתוצאה מירידה במשקל או יריד בנפח השד כתוצאה מהנקות או בשל תהליך התבגרות – יכולות לעבור ניתוח להגדלת החזה.

מה גודל השתל המומלץ?

הסיבות לניתוח הגדלת חזה הן מגוונות, ולכל אחת מהן יש מטרות ספציפיות שהניתוח נועד לתקן, ולא רק במטרה להגדיל את נפח החזה. מטרות אלה משפיעות על גודל וצורת השתל שמומלץ לכל אישה. השתל המומלץ מושפע מהפרמטרים הבאים:
 • צורה – האם המטופלת מעוניינת במראה שדיים מעוגל או טבעי יותר?
 • מרקם – האם המטופלת מעוניינת בתחושה טבעית או נוקשה יותר?
 • מיקום השתל בשד – יש שתלים שמתאימים לחלק העליון של השד, ויש כאלה שמתאימים לחלק התחתון והם משפיעים על התוצאה שמתקבלת.
 • מיקום החתכים הכנסת השתל – המטרה היא שהרופא יוכל להכניס את השתל באופן מדויק, ובהשארת צלקות מינימליות, ולכן לא תמיד ניתן להשתמש בכל שתל. כאמור, ההחלטה על גודל השתל הינה אישית ויש לעשותה ביחד עם הרופא המנתח.

כיצד מתבצע ניתוח הגדלת חזה?

במהלך הייעוץ, ד"ר פרנד עוזר למטופלת לבחור את השתל האידיאלי כדי לעמוד בכל הפרמטרים החשובים לה ולניתוח עצמו. בפגישת הייעוץ, הוא אף יפנה את המטופלת לעבור בדיקות דם ולעתים אף בדיקות ממוגרפיה ואולטרסאונד (בהתאם לגיל), כדי לוודא שהמטופלת בריאה, ושניתן לנתח אותה. כמו כן, תותאם למטופלת חזייה מיוחדת, שאותה היא תלבש בשלב ההחלמה שלאחר הניתוח.

שלב הניתוח מתבצע לרוב בהרדמה מלאה. ד"ר פרנד מבצע חתך בקפל התת שדי, תוך כדי לקיחת בחשבון העדפותיה של המטופלת כמו נראות צלקות, האם היא מתכננת להניק ילדים בעתיד ועוד.

דרך החתכים, ד"ר פרנד מכניס את השתלים וממקם אותם מתחת או מעל לשריר החזה, בהתאם לנתונים הפיזיולוגיים המטופלת (למשל – כמות השומן בין העור לשתל). מיקום השתל גם כן נקבע בתיאום עם המטופלת, כיוון שהוא משפיע על היכולת לבצע בדיקות ממוגרפיה, נגישותו למישוש ועוד פרמטרים, בהתאם למבנה הגוף, מצבה הבריאותי של המטופלת וגם רצונותיה, כמובן.

הקטנת שדיים

ניתוח הקטנת שדיים, אינו ניתוח לצרכים אסתטיים בלבד. שדיים גדולים יכולים לגרום ללא מעט בעיות: כאבי גב וצוואר, הופעת חריצים עמוקים על הכתפיים כתוצאה מלחץ מתמשך של כתפיות החזייה, דלקת ופטרת מתחת לקפל התת-שדי וגם הפרעה חברתית קשה, המלווה בקושי בהתאמת בגדים ופעילות ספורטיביות. ניתוח הקטנת שדיים נועד לנשים הסובלות מהתופעות האלו, בגילאים 17 ועד 70.

מה עושים בניתוח?

בניתוח ד"ר פרנד מקטין את גודל השדיים. קיימות טכניקות רבות להקטנת שדיים, אורך החתכים תלוי בגודל השד ובמידת הגמישות של העור. ניתן לבצע את הניתוח בחתך מסביב לעטרה, בתוספת חתך אנכי בין העטרה לקפל התת-שדי. במקרים מסוימים יש להוסיף חתך בקפל התת-שדי. חשוב לציין שכל ניתוח הקטנה, כולל גם הרמה של השד.

סיבוכים אפשריים

מעבר לסיבוכים האפשריים שכרוכים בכל ניתוח שמתבצע תחת הרדמה מלאה, יש סיבוכים ספציפיים שרלבנטיים לניתוח זה, ביניהם:
 • התפתחות נמק בעטרה או בפטמה או בשתיהן (שניתו לפתור באמצעות שחזור של העטרה ושל הפטמה, מבחינה אסתטית אך לא מבחינה תחושתיתגם יכולת ההנקה אובדת. לעתים התוצאה של השחזור היא הפוכה – רגישות יתר
 • חוסר יכולת להניק
 • דימומים, שטפי דם, זיהומים (דלקות), פצעים שאינם מחלימים ונפיחות של האזור המנותח
 • צלקות בולטות, שלעיתים נעלמות בהדרגה ולעתים נשארות לנצח.
 • אובדן הסימטריה בשדיים
 • כאבים חריגים, נפיחות יוצאת דופן, שינוי בצורת השד, פצעים והפרשות

חשוב להיות עירניות לאורך כל תהליך ההחלמה, לעקוב אחר השינויים ולפנות אל ד"ר פרנד במידת הצורך.

איך המטופלת תרגיש לאחר הניתוח?

לאחר הניתוח המטופלת תצטרך להישאר באשפוז במשך 24 שעות. במידה ואין סיבוכים, היא תשוחרר לביתה לאחר מכן. במשך השבועות הראשונים לאחר הניתוח מוטלות עליה הגבלות שונות, כגון:
 • תחושת כאב לאחר הניתוח בימים הראשונים וגם כעבור כמה שבועות, במיוחד לאחר מאמץ פיזי או תנועות חדות.
 • כאבי מחזור משמעותיים בחודש הראשון לאחר הניתוח
 • קיימת הגבלה על הפעילות עלולה להיגרם לאחר ניתוח להקטנת חזה בגלל הפרשות מהפטמה או מחתכי הניתוח. אם הכאבים וההפרשות הם ברמה מדודה, כבר למחרת הניתוח ניתן לחזור לפעילות שגרתית - כולל עבודה משרדית - אך יש להימנע ממאמצים פיזיים לפחות במשך חודש לאחר הניתוח, כולל הרמת ספרים למדפים גבוהים
 • יש להימנע מהפעלת לחץ על השדיים. לכן אסור לישון על הבטן, ויש להימנע במשך כחודש מפעילות מינית שכרוכה במגע עם השדיים.
 • אסור לחשוף את השדיים לשמש, ובמיוחד יש להימנע מחשיפת הצלקות לשמש. קרני השמש גורמות לשני סוגי נזקים: הן מעכבות את תהליך ההחלמה, והן עלולות לגרום להתכהות (פיגמנטציה) של הצלקות.
 • יש להימנע במשך כחודש מעישון.
לאחר הניתוח להקטנת חזה צפויה הנפיחות בשדיים להיעלם ברובה כעבור מספרת שבועות, אך את התוצאה הסופית ניתן לראות רק כעבור 3 עד 6 חודשים ממועד הניתוח. כמו כן, חשוב לזכור ששד שהוקטן יכול להשתנות בעקבות תהליכים של הריונות, הזדקנות ושינויים דרסטיים במשקל.

הרמה עם הגדלת שדיים

ניתוח הרמת שדיים מאפשר מראה של שדיים זקורים ומלאים בדומה למה שהיו לפני צניחת השדיים. השדיים נופלים מפני שרקמת החיבור העדינה הקושרת את השד לבית החזה אינה יכולה לתמוך ברקמת השד לאורך זמן, והשד תלוי על עור בלבד.

על הנתון הזה יש להוסיף את הגורמים שמזרזים את צניחת השדיים: הריונות, הנקה, השמנת יתר והרזיה. צניחתו של השד מלווה גם בשינוי מיקום הפטמה, ובניתוח מרימים אותה למיקומה ובמקרה הצורך גם מקטינים אותה.

מה עושים בניתוח?

הניתוח מתבצע תחת הרדמה כללית. עיקר הניתוח הינו עיצוב מחדש של רקמת השד וסילוק עודף העור. השיטה המקובלת משתמשת בחתכים הדומים לניתוח הקטנה – חתך מסביב לפטמה וחתך אורכי כלפי מטה עד לקפל התת-שדי.

זמן הניתוח תלוי במידת הצניחה, בין שעה וחצי ל- 4 שעות. לאחר מכן המטופלת מאושפזת למשך לילה אחד. ניתוח מסוג זה יכול לגרור תופעות לוואי כגון: כאב, בצקת ואובדן בתחושה בפטמה.

החלמה לאחר הניתוח

לאחר שבוע מיום הניתוח, ניתן לחזור לעבוד. כעבור חודש-חודש וחצי ניתן לחזור לפעילות פיזית מלאה.

גניקומסטיה

גניקומסטיה היא תופעה פתולוגית של שדיים מוגדלים בגבר, שגורמת לנראות חריגה ובלתי אסתטית. מדובר למעשה בצמיחת יתר של רקמות השד והשומן - בצד אחד של החזה או בשניהם. לא ברור מה הסיבה לתופעה, אך לעתים היא תוצר של הפרעה הורמונלית, השמנת יתר או תופעת לוואי שצצה עקב נטילת תרופות מסוימות.

ישנם שני סוגים שונים של גניקומסטיה"

 • טרוּ-גניקומסטיה – הימצאות רקמת שד של ממש (בדומה לרקמה הנשית) שלעתים מופיעה לבדה ולעצים מלווה גם בהימצאותן של רקמות שומן בשד.
 • פסדו-גניקומסטיה – גדילת שדיים "לא אמיתית" בגבר. כלומר מקור הבעיה הוא בהימצאות ריבוי של רקמות שומן בחזה, מבלי שתהיה רקמת שד אמיתית.

אופן הטיפול בתופעה

חשוב לפנות קודם כל לאנדוקרינולוג – כדי לוודא שלא קיימת בעיה הורמונלית שגורם לתופעה ושניתן אולי לפתור באמצעות טיפול תרופתי. כמו כן יש לבצע אולטרה סאונד חזה, על מנת לקבוע ולמפות את אופי הגניקומסטיה – האם מדובר ברקמת שד, בריבוי רקמות שומן, או בשילוב של שתיהן. בדיקה ידנית אצל יכולה גם היא, ברוב המקרים, להעיד על מהות הבעיה, אך בדיקת האולטרה סאונד הינה חיונית לצורך השלמת הבדיקה.

טיפול בגניקומסטיה

גבר שמעוניין לטפל בשדיים המוגדלים, צריך לעבור ניתוח. הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה, ונמשך כשעה וחצי. לעתים הניתוח כולל הקטנת חזה לגבר באמצעות שאיבת שומן מאזור השד, והוצאת רקמת השד דרך חתך בגבול העטרה. לעתים הוא כולל שאיבת שומן בלבד, דרך שני חתכים קטנים בצדי החזה.

החלמה מניתוח גניקומסטיה

בימים הראשונים שלאחר הניתוח, צפויה נפיחות באזור המנותח, אך היא תיעלם תוך שבועות בודים. בינתיים, צריך ללבוש גופיית לחץ (מחוך), כדי לזרז את תהליך הריפוי ולמנוע נפיחות, הצטברות נוזלים והפרשות באזור המנותח, וכדי לשמור על תוצאות הניתוח.

במהלך השבועיים הראשונים יש להימנע מפעילות מאומצת. לאחר כשבוע ניתן לחזור לשגרה, ולאחר מספר שבועות ניתן לחזור לפעילות גופנית מלאה. כמו בכל ניתוח, גם בניתוח זה ייתכנו סיכונים וסיבוכים אפשריים כגון: שטפי דם, נפיחויות, כאב, וחוסר תחושה, אך הסיכונים הם נדירים. בסך הכול מדובר בניתוח פשוט שיכול לשנות את איכות החיים ולשפר את הביטחון העצמי באופן משמעותי.
לתיאום פגישת ייעוץ ולקבלת פרטים נוספים, יש לפנות אל המרפאה: 052-8143888.